Náměšť vstoupila úspěšně do ligových bojů

Šachisté TJ Náměšť nad Oslavou vyjeli k zápasu 1.kola 2.ligy na horkou půdu Gordicu Jihlava. Souboj dvou papírově nejsilnějších družstev soutěže měl zvláštní náboj. Náměšť je proti loňské prvoligové sestavě oslabena o Petra Veličku, který dostal roční trenérské angažmá v Portugalsku, Michala Novotného, který se zabydluje v novém působišti v Pardubicích, a Honzu Brychtu, který přestoupil právě do Jihlavy.

 

Již po 2 hodinách hry skončila partie, ve které jihlavský B.Novotný obětoval Davidu Brychtovi figuru za útok. Mat tam nenašel, ale aspoň věčný šach znamenal remízu, která, jak se ukázalo, byla jedinou v zápase. Další partie se rozhodovaly v časových tísních. Nejprve Pavel Dittrich prorazil útokem Kozlíčkovu obranu. Pak David Kaňovský vystupňoval výhodu proti Honzovi Brychtovi. Náměšť vedla 2,5 : 0,5 a stačilo, aby Petr Mičulka udělal včas 40.tah a vzápětí zvítězil nad Bínou a mohlo být veselo. 1-2 sekundy však chyběly a Petr překročil čas, takže se zápas zkomplikoval.

Petr Bělohlávek získal naopak v časové tísni rozhodující výhodu proti Žigovi a zvýšil vedení na 3,5 : 1,5. David Kruml si po delší herní pauze (roční stáž v Portugalsku) ponechal špatného střelce a Hodač výhodu postupně uplatnil k výhře. Eva Kulovaná měla ve střední hře proti Sedláčkovi pěšce navíc, v časovce však partie přešla do horší koncovky a zkušený korespondenční hráč už otěže nepustil z rukou a vyrovnal stav na 3,5 : 3,5. O výsledku zápasu rozhodovala poslední partie. Honza Tesař přešel s Vachtfeidlem do 4-věžové koncovky, která se proměnila ve věžovku s pěšcem navíc. Koncovka byla stále na hraně výhra/remíza, průběh byl napínavý až do konce 6.hodiny hry. Nakonec vše dopadlo pro Náměšť dobře, Honza zvítězil a Náměšť zvítězila nejtěsnějším poměrem 4,5 : 3,5.

 

Výsledky 1.kola: Gordic Jihlava – TJ Náměšť nad Oslavou 3,5:4,5, Univerzita Brno – Sokol Bedřichov 3,5:4,5, SPgš+G Znojmo – TJ Žďas Žďár 7:1, TJ Znojmo – Duras BVK Brno B 2,5:5,5, Duras BVK Brno C – Sokol Bzenec 2:6, Orel Ořechov – ŠK 64 Brno 3,5:4,5.

(MIČ)