Náměšť bez opor jen remizovala v 2.lize

Šachisté TJ Náměšť nad Oslavou sehráli 2.kolo 2.ligy proti Ořechovu bez 2 pilířů sestavy. V nekompromisním zápase neskončila ani jedna z 8 partií remízou. Tentokrát se mladým hráčům nedařilo, všechny body vybojovala Náměšti „stará garda“ a divoký zápas skončil remízou 4:4.

 

David Kaňovský bojoval o tomto víkendu v extralize za Grygov proti Plzni a Pardubicím a Eva Kulovaná pobývá první půlku listopadu na Krétě, kde reprezentuje ČR na Mistrovství světa juniorek. Domácí se kromě těchto dvou opor museli obejít i bez partiářů, které slouží k zápisu partií. Jako by se po nich zem slehla, v klubovně se našlo jen posledních pár kusů a domácí tak zapisovali partii na čistý papír nebo do kolonek v tabulce.

Zápas byl rozehrán vcelku dobře. Honza Tesař získal proti Kučerovi tlak na sloupci c a po nepřesnosti soupeře obětoval jezdce. V důsledku toho získal vzápětí rozhodující materiální výhodu a soupeř se vzdal již po 2 3/4 hodinách hry. Pavel Dittrich si vybudoval proti Skácelíkovi útočnou pozici. Když Pavel odmítl výměnu dam, získal soupeř prostor v centru a své úsilí věnoval Pavlovu slabému opožděnému pěšci. Ještě před časovými tísněmi byl stav vyrovnán. David Kruml ulovil Komprdovi zatoulaného střelce a s přehledem zvítězil.

Petr Mičulka ve střední hře obětoval dámu, po nepřesnosti Moulise za ni měl 3 lehké figury. S nimi zaútočil proti slabému bodu f7 a černému králi a zvýšil vedení. Petr Bělohlávek tahal v manévrovacím boji s Nehybkou za kratší konec. David Brychta byl s 2 pěšci navíc pod tlakem Cagašíka. Stačilo, aby ustál časovou tíseň a mohl bojovat o realizaci materiální výhody. Hrubá chyba při visícím praporku však znamenala okamžitý konec. Ořechovští vyrovnali v časových tísních stav utkání na 3:3, po 4 hodinách zbývalo dohrát partie na první a poslední desce.

Zdeněk Krčmář si při Holemářových experimentech v zahájení zachoval chladnou hlavu. Získal prostorovou převahu, které se soupeř snažil bránit obětí kvality. Zdeněk si ji dobral ve vhodnější chvíli a nakonec prokázal sílu dámy proti věži a jezdci. Poslední partie skončila až na konci 6.hodiny hry. Petr Krátký měl ligovou premiéru, ve které jej Kubíček zatlačil do obrany. Petr se bránil dobře, v časové tísni stál dokonce o něco lépe. Chybný ústup králem však znamenal boj o holý život. V dramatickém závěru Petr partii neudržel a hosté tak divoký zápas vyrovnali na konečných 4:4. V příštím kole se Náměšť pokusí v Brně sesadit z 1.místa ŠK 64.

 

Výsledky 2.kola: TJ Náměšť nad Oslavou – Orel Ořechov 4:4, Univerzita Brno – SPgš+G Znojmo 4:4, TJ Žďas Žďár - TJ Znojmo 5:3, Duras BVK Brno B - Duras BVK Brno C 4,5:3,5, Sokol Bedřichov – ŠK 64 Brno 2,5:5,5, Sokol Bzenec – Gordic Jihlava 2:6.

 

Pořadí po 2.kole:  1.ŠK 64 Brno 4/10.0, 2.Duras Brno B 4/10.0, 3.SPgš+G Znojmo 3/11.0, 4.TJ Náměšť n/O. 3/8.5, 5.Gordic Jihlava 2/9.5 atd.

(MIČ)