Náměšť vyhrála v Brně a ujala se vedení v 2.lize

Šachisté TJ Náměšť nad Oslavou sehráli 3.kolo 2.ligy proti dosud vedoucímu týmu tabulky, ŠK 64 Brno, bez 2 nejsilnějších hráčů družstva. V těžkém utkání Náměšť vybojovala po 6 hodinách hry nejtěsnější vítězství.

 

David Kaňovský se účastnil tréninkového tábora talentované mládeže v Praze, Zdeněk Krčmář den před zápasem onemocněl. Bez těchto dvou mistrů byl zápas těžký. První partie byla dohrána po 3,5 hodině hry. Debutující Jiří Horák postupně utahoval šrouby proti Zejdovi a partii zakončil nádhernou obětí věže. David Kruml zneutralizoval „černého koně“ soupeře – mistra Čížka – a partie skončila remízou. David Brychta získal proti Novému prostorovou převahu, ale při snaze prorazit spotřeboval hodně času a po chybě v časové tísni Brňané vyrovnali. Pavel Dittrich přešel s Čápem do vyrovnané koncovky těžkých figur, kde se mu podařilo soupeře skvěle vymanévrovat a donutit jej složit zbraně. Náměšť vedla 2,5:1,5 v době, kdy skončily časové tísně.

Eva Kulovaná stála celou partii s mistrem Marešem lépe, v časové tísni se pozice značně přiostřila a Eva dostala nabídku remízy. Jelikož bylo po časovce, byly zhodnoceny ostatní partie a rozhodnuto, že Petr Bělohlávek nabídne remízu mistru Spodnému v partii, ve které se v časové tísni pozice zjednodušila tak, že se o výhru nemohl pokoušet ani jeden ze soupeřů. Spodný přijal a poté přijala remis i Eva ve vedlejší partii. Petru Mičulkovi se nepodařilo najít proti Sedláčkovi ve střední hře správný plán a horší koncovku nezachránil. Stav byl 3,5:3,5 a o výsledku celého zápasu rozhodoval výsledek partie Honzy Tesaře proti Sládkovi. V době, kdy byly na prvních 2 stolech přijaty remízy, stál jasně na výhru a kalkulovalo se s tím, že přijetí těchto remíz je nejlepší cesta k vítězství v zápase. V nezvyklé pozici se soupeř bránil zuby nehty a místy to vypadalo, že se vyhrát nepodaří. Honza se ale opět ukázal jako zkušený rutinér a výhru vydoloval. To, co se loni Náměšti nedařilo v 1.lize, se už snad naučila. Zápasová taktika vedla k nejtěsnějšímu vítězství. Jelikož družstva na prvních 3 místech tabulky neuspěla, vedení se ujala Náměšť.

 

Výsledky 3.kola: ŠK 64 Brno - TJ Náměšť nad Oslavou 3,5:4,5, SPgš+G Znojmo - Sokol Bedřichov 4:4 !, Gordic Jihlava – Duras BVK Brno B 6:2 !, TJ Znojmo – Univerzita Brno 4:4, Duras BVK Brno C – TJ Žďas Žďár 4:4 !, Orel Ořechov – Sokol Bzenec 7:1.

 

Pořadí po 3.kole:  1.TJ Náměšť n/O. 5 bodů / skóre 13,0, 2.Gordic Jihlava 4/15,5, 3.SPgš+G Znojmo 4/15.0, 4.ŠK 64 Brno 4/13,5, 5.Duras BVK Brno B 4/12,0,  6.Orel Ořechov 3/14,5 atd.

(MIČ)