Černí si málem „neškrtli“

Šachisté TJ Náměšť nad Oslavou hráli 6.kolo 2.ligy v Brně proti Durasu B. Souboj třetího se čtvrtým týmem tabulky probíhal na ostří nože, remízou neskončila ani jedna z 8 partií.

 

Náměšť měla skvělý úvod zápasu. Už po 2 hodinách hry se radovala Eva Kulovaná z výhry nad Nepomuckým, který hrál svou oblíbenou Svešnikovovu variantu. Eva se na něj dobře připravila, do 20.tahu hrála stejnou variantu loni v létě proti reprezentantce Srbska na ME juniorek, i tuto partii vyhrála. Konečně se chytil David Brychta, kterému se zatím moc nedařilo. Strategicky přehrál Mudru a rozhodl ještě před časovými tísněmi. Zdeněk Krčmář zvolil pevnou výstavbu proti Lackovi a soupeřův pokus o útok metodicky vyvrátil. Zdeněk má skvělou bilanci 3 bodů ze 3 partií a s dvěma mistry na K (Kaňovský, Krčmář) je Náměšť hodně silná. David Kruml získal proti P.Tomešovi pěšce a pak ho šel matit. Náměšť vedla nečekaně hladce 4:0 (!) a pouhá půlka bodu (jedna remíza) ze zbývajících 4 partií postačovala k výhře v celém zápase.

 

Zápasy družstev, hrané na 8 šachovnicích, mají svá ustálená pravidla. Za jednotlivé týmy nastupují hráči v pořadí, v jakém jsou uvedeni na soupisce (8 hráčů základní sestavy a náhradníci s určením pořadí, nejvýše 20 jmen). Pokud někdo chybí, pořadí se posouvá. Takto se sestaví na každé straně 8 jmen a proti sobě hrají první s prvním, druhý s druhým atd. Barvy se střídají tak, že na lichých šachovnicích mají bílé figury domácí, na sudých mají bílé hosté. Každá dvojice může svou partii hrát nejdéle 6 hodin. Nejprve musí každý během svých 2 hodin na rozmyšlenou (speciální šachové hodiny zajišťují, že čas běží jen tomu, kdo je na tahu) musí učinit 40 tahů a pak se každému přidá 1 hodina na sehrání zbytku partie. Ten, kdo ze soupeřů spotřebuje dříve své 3 hodiny na rozmyšlenou, prohrává, pokud se již dříve nerozhodlo na šachovnici. V zápase Duras – Náměšť byly po 3 3/4 hodinách hry skončeny partie na 2., 4., 6. a 8. desce (šachovnici). V těchto 4 partiích vyhráli bílí. Brněnští, mající na sudých deskách černé, si ani „neškrtli“. Jak už bylo možno se někde dočíst, šachy jsou prý rasistický sport. Hrají bílí proti černým, navíc bílí začínají. Bylo to myšleno s humorem, vždyť šachista je v jedné partii bílý a v další partii je zase černý. Přesto se dá hovořit o výhodě bílých (figur). Podle dlouhodobých statistik dosahují bílí asi 55% bodů, to je mírně přes polovinu, je to podobné jako je pravděpodobnost, že novorozenec bude děvče. Ale je to skoro napůl. A, světe, div se, jednobarevný trend bílých pokračoval!

 

Petr Bělohlávek (černý) nezvládl jemnosti Najdorfovy sicilské a musel se vzdát Burešovi. Pavel Dittrich (černý) v časovce zkazil trochu lepší pozici s Červeným a překročil čas. Po 4 hodinách hry a dalších 2 výhrách bílých se stav zkorigoval na 4:2 pro Náměšť a toužebně chybějící půlka byla ještě daleko. Ještě další dvě hodiny bojovali náměšťští černí proti brněnským bílým. David Kaňovský (černý) sehrál proti Vyskočilovi těžkou strategickou partii, ale soupeř dokázal, že jeho střelec je silnější než Davidův jezdec, a skóre bílí : černí se zvýšilo na 7:0 a stav utkání byl už jen 4:3 pro Náměšť. Poslední partie zůstala symbolicky na kapitány. Petr Mičulka již po 4 hodinách nabídl Z.Tomešovi remízu, protože věděl, že stačí k vítězství družstva. Totéž věděl i kapitán domácích, proto ji nesměl přijmout. Brněnský kapitán v koncovce prošel mimo vyhrávající pokračování, Petr se snažil vytvářet ve věžové koncovce jakékoliv protišance. Tomeš, vyhýbající se remízovým variantám, musel riskovat a posléze přepjal strunu. Petr (černý) věžovou koncovku vyhrál a díky porušení „pravidla“ tohoto zápasu mohla Náměšť slavit důležitou výhru 5:3. V souboji prvního s druhým porazilo Znojmo Jihlavu a tak se Náměšť posunula na 2.místo (jen horší skóre) právě za Znojmo. S ním se ještě utká, takže to, jak naloží se šancí na postup, je opět v rukou náměšťských šachistů.

 

Výsledky 6.kola: Duras BVK Brno B - TJ Náměšť nad Oslavou 3:5 !, SPgš+Š Znojmo – Gordic Jihlava 4,5:3,5 !, Sokol Bedřichov – Sokol Bzenec 3,5:4,5, TJ Žďas Žďár – ŠK 64 Brno 4:4, Univerzita Brno – Orel Ořechov 3,5:4,5, TJ Znojmo – Duras BVK Brno C 3:5.

 

Pořadí po 6.kole: 1.SPgš+G Znojmo 9 bodů/skóre 29,0, 2.TJ Náměšť n/O. 9/26,5, 3.Gordic Jihlava 8/28,0, 4.Duras BVK Brno B 7/24,0, 5.Orel Ořechov 6/25,0, 6.TJ Žďas Žďár 6/23,5, 7.Sokol Bedřichov 6/23,0, 8.Sokol Bzenec 6/21,5, 9.ŠK 64 Brno 5/23,5, 10.Duras BVK Brno C 5/23,0, 11.TJ Znojmo 3/20,5, 12.Univerzita Brno 2/20,5.

(MIČ)