Náměšťský Rudolf Zezula vicemistrem Moravy a Slezska

Mladí šachisté úspěšní ve Zlíně

Několik nadějných hráčů z Náměště nad Oslavou a okolí se zúčastnilo ve dnech 27.-31.10.2004 zlínského Mistrovství Moravy a Slezska mládeže v šachu. V reprezentativním prostředí kongresového sálu interhotelu Moskva v centru Zlína soutěžilo téměř 200 mladých šachistů z Moravy a Slezska.

Náměšť nad Oslavou měla trojí zastoupení. V kategorii dívek soutěžila Aneta Zerzánková mezi 16 dívkami. Vedla si nebojácně i proti favoritkám. Přestože pokazila vyhranou pozici proti jedné z nich, uhrála výborný výsledek – 5 bodů – a obsadila celkové 5.místo. Zároveň získala diplom a bronzovou medaili za 3.místo v kategorii D16 a výsledkem uhrála 3.výkonnostní třídu. Svým půvabem, vystupováním i šachovou silou zaujala nejednoho mladého šachistu. Pokud by byla vyhlášena soutěž miss šachistka, patřila by k nejvážnějším uchazečkám o korunku.

9-letý Rudolf Zezula a 6-letý David Mičulka soutěžili v nejmladší kategorii H10. V prvních 3 kolech se Ruda nevyhnul některým chybám, což ho stálo 1,5 bodu a byl v polovině 32-členného startovního pole. David coby nejmladší ze všech byl na takovém turnaji poprvé a platil nováčkovskou daň. Přestože ve třetí partii byl blízko výhry, nezískal v prvních třech kolech ani půlku a ocitl se na chvostu tabulky s narušeným sebevědomím - „Já tady snad neuhraju ani bod!“. Musela nastoupit psychická příprava. Motivace výlety do ZOO, návštěvy hokeje, bazénu a pingpongu (když vyhrají) zabrala. V další třetině turnaje oba kluci s Anetou uhráli 8,5 bodu z 9 možných a nebýt toho, že David nabídl jednomu ze soupeřů ve vyhrané pozici remízu, mohl být jejich výsledek 100%. Hokejový zápas Zlín – Vsetín, ZOO v Lešné, pingpong i bazény byly příjemným rozptýlením i zaslouženou odměnou. Před posledními 3 koly bylo třeba dodat další sebedůvěru. Ruda porazil v 7. a 8.kole postupně oba vedoucí hráče průběžného pořadí a před posledním kolem se sám ujal vedení. Hrál ve velkém stylu a sršel sebevědomím i pohodou. V posledním kole však prohrál a při rovnosti bodů prvních 4 hráčů rozhodovalo o mistru Moravy a Slezska pomocné hodnocení. To rozhodlo o 3. a 4..místě, ale u prvních dvou bylo nadále shodné. Až druhé pomocné hodnocení rozdílem půl bodu rozhodlo o tom, že je Ruda „až“ 2. a že se stává vicemistrem Moravy a Slezska v kategorii do 10 let.

David měl zakázány remízy. Motivace se taky našla – možný postup do 22-členného uzavřeného mistrovství ČR a zisk 3.výkonnostní třídy, ale jen v případě, že vyhraje všechny 3 poslední partie. To se mu nakonec silou vůle i za přispění chyb soupeřů podařilo. Celkové 10.místo je velkým povzbuzením, vždyť před ním skončili až na jednu výjimku soupeři o 3 roky starší. Z „líhně talentů“ – Beskydské šachové školy Frýdek-Místek – skončil před „juniorem“ jen 1 soupeř a 10 až za ním.

Moravské Budějovice se také dobře zviditelnily. Štěpán Seidl  bojoval srdnatě v kategorii H10 a výhrou v posledním kole si zajistil krásné 3.místo a bronzovou medaili. Jeho bratr Antonín Seidl se po výborném výkonu umístil na 8.místě mezi 50 soutěžícími v kategorii H12.

Dukovanský Richard Novotný byl také jedním z nejmladších v kategorii H10. Držel se statečně, ještě po 7 kolech měl naději na velký úspěch. Prohry v posledních 2 kolech jej sice odsunuly na 25.místo, ale zanechal velmi dobrý dojem a vzhledem k svému věku (7 let) je velkým příslibem do budoucna.

Celkově lze reprezentaci Náměště a okolí hodnotit jako vynikající. Vypadá to, že tady úspěšně vyrůstá další generace nadějných šachistů. Můžeme se těšit na jejich další úspěchy.

Celkové pořadí : Kategorie D: 1.Čuprová (Brankovice) 8 (9), 2.Hladká (Vranovice) 8, 3.Prehradná (Bedřichov) 7, ... 5.Aneta Zerzánková (Náměšť n/Osl.) 5 – 3.místo v D16, atd... celkem 16 účastnic.

Kategorie H10: 1.Pfeffer (Boršice), 2.Rudolf Zezula (Náměšť n/Osl.), 3.Štěpán Seidl (Mor.Budějovice) a 4.Fiala (Fr.-Místek) všichni 6,5 (9), ... 10.David Mičulka (Náměšť n/Osl.) 5,5, ... 25.Richard Novotný (Dukovany) 3,5, atd... celkem 32 hráčů.

Kategorie H12: 1.Rabatin (Fr.-Místek) 7,5 (9), 2.Miturová (Fr.-Místek) 7, 3.Volčík (Boršice) 6,5, ... 8.Antonín Seidl (Mor.Budějovice) 6, atd... celkem 50 účastníků.

Kategorie H14: 1.Konštacký (Fr.-Místek) 7 (9), 2.Olšarová (Orlová) 6,5, 3.Dvořák (Postoupky) 6,5, atd... celkem 42 účastníků.

Kategorie H16: 1.Krčál, 2.Ponížil (oba Zlín) oba 7 (9), 3.Štukner (Fr.-Místek) 6,5, atd... celkem 47 hráčů.