Nejmladší šachista

TJ Náměšť nad Oslavou má nového člena. 6-letý David Mičulka je členem teprve několik týdnů, ale zkušenosti začal sbírat rychle. O uplynulých dvou víkendech se zúčastnil turnajů v Ostravě a Havlíčkově Brodě.

 

V obou případech šlo o turnaje bez rozdílu věku, takže úloha nováčka byla o to těžší. V Ostravě-Porubě se hrál 11-kolový turnaj s tempem 15 minut na partii pro každého hráče. Zavítala sem početná skupina dětí z Beskydské šachové školy Frýdek-Místek, která na mistrovstvích ČR mládeže pravidelně sbírá tituly ve všech věkových kategoriích. Frýdečáci byli v 10 partiích Davidovými soupeři. Jedenáctým byl Petr Mališ, který nyní bojuje v Havlíčkově Brodě na Mistrovství Evropy hráčů nad 50 let v mezinárodní dámě. David Mališe porazil, s Frýdkem získal ještě 1 bod a také ostatním mnohem silnějším soupeřům byl dlouho vyrovnaným soupeřem, i když další úspěch v bodové podobě nedosáhl. I tak byly 2 body pěkný výsledek a David se navíc mohl radovat z ceny pro nejmladšího hráče.

I v Havlíčkově Brodě se hrálo stejným tempem. Tady byli soupeři ještě těžší, přesto se Junior srdnatě držel. U jeho partie byl vždy hlouček diváků. Zisk 1 bodu ze 7 partií byl podružný, cennější byl zisk zkušeností hrou se silnými soupeři. Navíc získal suverénně cenu pro nejmladšího hráče. Vítězové obou turnajů, mezinárodní mistr Cvek i mezinárodní velmistr Lechtýnský, Davida psychicky povzbudili. Lechtýnský mu řekl: „Ty máš 6? Tak to máš před sebou, já jsem začal až ve 12“.

(MIČ)