V Pardubicích skončilo otevřené MČR a ME amatérů v rapid šachu

Duhová aréna v Pardubicích zažila ve dnech 20.-21.července pestrý rej 354 šachistů a šachistek z 19 zemí (z toho 1/3 účastníků z ČR, 2/3 zahraničních), kteří sváděli ostré boje na 64 polích o celkové vítězství v turnaji. 134 domácích hráčů zápolilo v rámci turnaje v mistrovství ČR v rapid šachu a 219 šachistů s ELO do 2200 o oficiální tituly Mistrovství Evropy amatérů.

Turnaj byl nabitý silnými hráči, mezinárodní tituly FIDE mělo 98 účastníků, z toho 27 titul nejvyšší – mezinárodní velmistr (GM). Na mistrovství hráli také šachisté z Náměště. Mistr David Kaňovský zaznamenal velký úspěch, když porazil mezinárodního velmistra Babulu. Uhraných 6 bodů z 9 partií znamenalo pěkné celkové 60.místo, což bylo zároveň 16. na MČR. Kandidát mistra (KM) Pavel Dittrich sice s Babulou i indickým velmistrem Bakre prohrál, ale porazil mezinárodního mistra Askarova a po výborném výkonu skončil s 4,5 body celkově na 165. místě, 48. na MČR a 37. na ME amatérů. KM Jan Tesař remizoval s mezinárodní mistryní Sazonovou, uhrál taktéž 4,5 bodu a skončil celkově na 176.místě, 57. na MČR a 45. na ME amatérů. KM Petr Mičulka si zahrál s velmistrem Potapovem, skóre proti Rusům 1:3 a 4,5 bodu stačilo na celkové 178.místo, 59. na MČR a 47. na ME amatérů. KM Miroslav Horák ml. si zahrál s velmistrem Vorobjovem, skóre proti Rusům 2:4 a 4 body stačily na celkové 205.místo, 70. na MČR a 73. na ME amatérů. 13-letý Josef Kratochvíl s 2.výkonnostní třídou (VT) si zahrál proti dvěma ruským mezinárodním mistryním, získal celkem 4 body a skončil na 241.místě, 88. na MČR, do první stovky ME se již nevešel. 1.VT Miroslav Horák st. si zahrál s mezinárodním mistrem Šimáčkem, získal celkem 3,5 bodu a umístil se na 271.místě, 98. z ČR. Nejmladší účastník 354-členného startovního pole, 7-letý David Mičulka s 3.VT, měl z 9 soupeřů 6 cizinců. Porazil Lotyše s 1.výkonnostní třídou a remizoval i s Rusem s 1.VT. Získal cenné 2 body a 325.místo, 123. z ČR, ale především spoustu zážitků a zkušeností z hry proti silným soupeřům. Celkovým vítězem turnaje se stal mezinárodní velmistr Jiří Štoček s 8 body, který se zároveň stal mistrem ČR v rapid šachu. Mistrem Evropy amatérů se stal Rumun Raul Schmidt.

Celkové pořadí : 1.GM Jiří Štoček (CZE) 8 bodů/9 partií, 2.GM Sergei Iskusnykh (RUS) 7,5, 3.GM Daniel Fridman (LAT) 7,5, ... 60.David Kaňovský 6, 165.Pavel Dittrich, 176.Jan Tesař a 178.Petr Mičulka po 4,5, 205.Miroslav Horák ml. a 241.Josef Kratochvíl po 4, 271.Miroslav Horák st. 3,5, 325.David Mičulka 2, atd... celkem 354 šachistů z 19 zemí.

Pořadí Mistrovství ČR : 1.GM Jiří Štoček, 2.GM Tomáš Polák, 3.GM David Navara, ... 16.David Kaňovský, 48.Pavel Dittrich, 57.Jan Tesař, 59.Petr Mičulka, 70.Miroslav Horák ml., 88.Josef Kratochvíl, 98.Miroslav Horák st., 123.David Mičulka, celkem 134 soutěžících.

Pořadí Mistrovství Evropy amatérů : 1.Raul Schmidt (ROM), ... 37.Pavel Dittrich, 45.Jan Tesař, 47.Petr Mičulka, 73.Miroslav Horák ml., atd... celkem 219 šachistů.

(MIČ)

Zleva: David Mičulka, David Kaňovský, Miroslav Horák sn., Petr Mičulka, Miroslav Horák jn., Pavel Dittrich