Letošní šachové Zaječice jsou minulostí

Mistrovství České republiky 6-členných družstev starších žáků vyhrála opět BŠŠ+ŠK Frýdek-Místek. Turnaj mládeže s nejdelší tradicí – 43.ročník Zaječic - se již pár let nehraje v Zaječicích, ale v Juniorcentru Seč. V posledních letech k němu přibyl turnaj dvojic nejmladších žáků, v podstatě neoficiální mistrovství republiky dvojic z jednoho oddílu do 9 let, a turnaj pro dospělé, obvykle z řad vedoucích doprovázejících žáky. TJ+DDM Náměšť nad Oslavou vyslala do soutěží družstvo starších žáků a dvojici.

V MČR družstev starších žáků bylo družstvo nasazené jako 24. z 45. Předpokládané místo si mírně vylepšili, když skončili 22. Vojtěch Havel měl na 1.šachovnici těžkou úlohu. Uhrál 2,5 bodu z 9 partií. Josef Žák na 2.desce hrál výborně, nasbíral 6 bodů. Aneta Zerzánková na „trojce“nebyla ve své kůži a jistě očekávala víc než 3 body. Rudolf Zezula na 4.šachovnici patří věkem ještě do mladších žáků, ale výkonem válel i mezi staršími, získal 6 bodů. Bratři Homolové hráli odlišně : starší Tomáš na páté desce uhrál 3,5 bodu, mladší žák Martin na šesté výborných 6,5.

Ještě větší radost dělali benjamínci : dvojice David Mičulka a Tomáš Košut byla nasazená jako 8. z 26 dvojic. Oba kluci hráli výtečně a několik utkání odehráli na nejvyšším stole. V posledním kole se na něm dokonale „vyšachovali“ s Litovlí (jedině tyto 2 dvojice neprohrály jediný zápas) – po remíze 1:1 skončila obě družstva bez pohárů a medailí, protože ostatní konkurenti zvítězili. Pět nejlepších dvojic se výkonnostně oddělilo od ostatních. David na 1.šachovnici porazil kluky, kteří byli na MČR před ním, uhrál celkem 6,5 bodu (3.místo na 1.desce), Tomáš ho na druhé desce skvěle doplňoval, za 5,5 bodu si uhrál 3.výkonnostní třídu.

Celkové pořadí MČR družstev starších žáků : 1.Frýdek-Místek 17 bodů / skóre 39,5, 2.Dunajská Streda 15/38,5, 3.Staré Město (stříbro z MČR) 15/36, 4.OAZA Praha (bronz z MČR) 13/36 atd... 22.TJ+DDM Náměšť nad Oslavou 9/27,5 ... celkem 45 družstev.

Celkové pořadí turnaje dvojic nejmladších žáků : 1.Panda Rychnov/Kn. 13,5, 2.Lokomotiva Most 13, 3.Praha-Kobylisy 12,5, 4.Tatran Litovel 12,5, 5.TJ+DDM Náměšť nad Oslavou 12, 6.Biomedica Říčany 10,5, 7.SŠŠ Staré Město 10,5 atd... celkem 26 dvojic.