100 let šachu v Čechách.

    Toto kulaté výročí existence organizovaného šachu v českých zemích bylo důvodem k řadě oslav, slavnostních zasedání v rámci krajů, ocenění významných šachových osobností z řad hráčů i funkcionářů a v neposlední řadě také k uspořádání přehršle šachových akcí, některých se zúčastnili a členové našeho oddílu.

        Tou nejvýznamnější bylo bezesporu setkání šachistů z celé republiky na pražském Žofíně v neděli 18. září. V průběhu dne zde proběhlo Mistrovství České republiky v bleskové hře a exhibiční turnaj mládeže, ve kterých s přehledem zvítězili David Navara a Kateřina Němcová. Večer pak za účasti premiéra J. Paroubka, předsedy ČOV M. Jiráska, celé generality ŠSČR a okolo 600 zástupců šachových oddílů slavnostní galavečer s kulturním programem a vyhlášením nejlepších  šachistů a šachistek století (Réti, Hort, Flor resp. Menčíková, Eretová, Jacková). Oceněna byla i řada osobnosí za celoživotní přínos našemu šachu (mj. Hora, Blatný, Hort, Kaválek…). Na rautu zakončujícím slavnostní večer se čtveřice náměšťáků (Pavel a David Kaňovských, Petr Mičulka a pisatel těchto řádků) shodla, že program celého večera byl skutečně důstojnou oslavou tohoto významného výročí (podrobné informace na stránkách ŠSČR).

        Také náš KŠS Vysočiny v čele s jeho předsedou Vaškem Paulíkem se nenechal zahanbit a uspořádal v sobotu, 24. září v reprezentativních prostorách havlíčkobrodského hotelu Slunce před zahájením Openu Vysočina setkání šachistů kraje. Po rozlosování krajských soutěží si zahrálo 27 hráčů simultánku s velmistrem Hábou. Její trvání se místo plánovaných dvou hodin protáhlo na dvojnásobek a po 37 kolečkách, které Petr Hába absolvoval, musel obětavý a nešťastný režisér tohoto dne Vašek Paulík požádat šéfredaktora Šachinfa, mistra FIDE Břetislava Modra o odhad nedokončených partií, protože se blížilo zahájení openu. Šachisté Vysočiny ukázali, že mají tuhý kořínek a Petr Hába se notně zapotil (vyhráli Jenda Tesař z Třebíče a havlíčkobrodský Holata, 7 hráčů remizovalo). Potěšitelné je, že do odhadu vydržela velmistrovu masáž i trojice našich borců (viz foto). Štefan a Ruda byli odhadnuti nekompromisním panem Modrem na prohru (o fous v podobě jediného pěšce), já měl větší štěstí a dostal od pana Modra milost v podobě remízy (partii pro obzvláště se nudící čtenáře přikládám). Po takto kuriózně zakončené simultánce následovalo slavnostní zasedání KŠS spojené s předáním pamětních listů za zásluhy o šach na Vysočině. Z našeho oddílu byli oceněni náš nejstarší člen a čestný předseda ing. František Bohdan, dlouholetý člen výboru Štefan Paulenda, člen výboru a šéf dorosteneckého družstva ing. Pavel Kaňovský a moje maličkost. Po slavnostním zasedání a obědě byl zahájen devítidenní šachový maratón sestávající z polofinále MČR mužů a juniorů (startuje mj. David Kaňovský), MČR žen (naše Eva Kulovaná je nasazená jako dvojka hned za Petrou Blažkovou),  Openu Vysočina ze seriálu Czech Tour agentury AVE-kontakt (Petr Bělohlávek nasazen jako 7.) a turnajů v rapidu, bleskovce a turnaje družstev krajských reprezentací. Držte našim zástupcům palce a sledujte jejich výsledky na stránkách pořadatelů www.avekont.cz/vysocina/.

(Mirek Horák)

 

Zleva: Štefan Paulenda, Ruda Zezula, Miroslav Horák