Eva Kulovaná reprezentovala ČR na MS mládeže a na ME družstev žen

Ve dnech 18.7.-28.7. se ve francouzském Belfortu  uskutečnilo Mistrovství světa mládeže v šachu. V kategorii D18 – dívky do 18 let - startovalo 75 šachistek včetně mistryně České republiky do 18 let Evy Kulované z TJ Náměšť nad Oslavou. Jaké dojmy si z Francie Eva odvezla?

„Pozdě večer jsme se ubytovali v hotelu Formule 1. Byla to spíš ubytovna, která slouží tak na jedno, maximálně dvě přespání. Začátek akce provázely organizační problémy. 1.kolo začalo s tříhodinovým zpožděním, to se projevilo na mé hře a se zdánlivě slabší soupeřkou jsem musela bojovat o remízu. Další tři kola už začala podle plánu. Ve všech se mi podařilo zvítězit, i když v posledním trochu se štěstím. Pak následovalo první dvoukolo. Ráno jsem hrála s favorizovanou gruzínskou hráčkou, která nakonec skončila druhá, a prohrála jsem. Odpoledne mě čekala Polka. Po dlouhém vyrovnaném boji jsem udělala chybu a partii jsem prohrála. O volném dnu pořadatelé uspořádali několik výletů. Naše výprava se vydala na nejvyšší horu v okolí, ale nevyšlo nám počasí a zmokli jsme. Další den následovalo další dvoukolo. Ve střední hře jsem získala pěšce, kterého jsem se snažila uplatnit v dámské koncovce. Po čtyřech a půl hodinách jsem si však vlezla do matu a prohrála jsem. Na odpolední kolo mi už nezbylo dostatek sil a kapitulovala jsem počtvrté. V 9. kole jsem ještě dokázala vyhrát, ale naposled. K únavě se přidala nechuť z jídla a ubytování, které za moc nestálo. Nakonec jsem skončila s 5 body z 11 partií na 47.místě,“ zhodnotila průběh mistrovství světa jeho účastnice Eva Kulovaná.

Pořadí MS v kategorii D18 : 1.Purtseladze (Gruzie) – mistryně světa, 2.Batkhuyag (Mongolsko), 3.Majdan (Polsko), ... 47.Eva Kulovaná (Česká republika), ... celkem 75 účastnic.

Ve dnech 29.7.-8.8. se hrála mistrovství Evropy 4-členných družstev mužů a žen. Eva Kulovaná byla opět při tom, její bezprostřední dojmy z turnaje :

„Narychlo jsem opouštěla Francii a hned následující den jsem odlétala do Göteborgu do Švédska, kde se uskutečnilo Mistrovství Evropy čtyřčlenných družstev. Na rozdíl od Francie nás ubytovali ve čtyřhvězdičkovém hotelu. V hotelu jsme se stravovali, bydleli i hráli. Mezi ženami startovalo 26 družstev, ČR hrála ve složení Jacková, Čedíková, Sikorová, Kulovaná a Pertlová (v každém zápase jedna z 5 hráček nehrála). První dvě kola jsem nehrála. Prohráli jsme s Polskem a Izraelem 1,5-2,5. Následující dvě kola jsem vyhrála, ale měli jsme slabší soupeřky. Pak jsem nastoupila v 6. kole proti Řecku a prohrála jsem s o dost zkušenější soupeřkou. V 8.kole jsem remizovala a zajistila tak našemu družstvu nejtěsnější výhru 2,5-1,5 nad Tureckem. K poslednímu kolu nenastoupila naše dvojka Kateřina Čedíková, které se na turnaji nedařilo, a tak jsem hrála na 3.šachovnici. Všechny partie byly dlouho vyrovnané, ale maďarské hráčky v závěru uplatnily své dlouholeté zkušenosti a vyhrály 2,5-1,5. Skončily jsme tak na 19.místě.“

Pořadí ME družstev žen : 1.Polsko, 2.Gruzie, 3.Rusko, ... 19.Česká republika (celkem 26 družstev).