Nejmladší šachisté bojovali na Mistrovství ČR

O velikonočním víkendu se ve Frýdku-Místku konalo otevřené Mistrovství ČR dětí do 8 let v šachu. V kategorii chlapců bojovaly mezi 46 soutěžícími ze 4 zemí i 2 šachové naděje z Vysočiny : Richard Novotný z TJ JE Dukovany a David Mičulka z TJ+DDM Náměšť nad Oslavou.

 

Hrálo se tempem 30 minut pro každého hráče na celou partii. Oba kluci z Vysočiny se po výhrách v 1.kole nad slabšími soupeři střetli hned v kole následujícím. Úspěšnější byl Richard Novotný, který v dalším kole prohrál s pozdějším mistrem ČR Vyhnálkem a hned poté podlehl Bělorusovi Eliseevovi. Pak porazil Valoška, jenže v 6.kole podlehl Kalunovi a po sobotních 6 kolech byl se 3 body na průběžném 19.místě.

David Mičulka se po prohře s Ríšou rozehrál a v 3.kole porazil Němce Gabriela, v dalším Pokorného, jen remizoval vyhranou partii s Čapčuchem a na závěr dne se pomstil za Richarda, když zmatil Bělorusa Eliseeva. Po prvním dnu byl s 4,5 body na nadějném 7.místě, když od vedoucího hráče Prudkého jej dělilo jen půl bodu.

Právě s Prudkým se David střetl hned druhý den ráno, odhodlán poprat se o nejvyšší příčky. V závěru partie soupeři asi 5 minut opakovali tahy, David měl s horším časem u rozhodčího reklamovat remízu. S podobnou situací se však dosud nesetkal a nevěděl, co má dělat. Do této situace podle pravidel nesmí zasahovat nikdo, ani rozhodčí, jedině dva hráči, kterých se to týká. Po několika útrpných minutách opakovaného tahání tam a zpátky David překročil čas (poprvé v životě) a tím pádem prohrál partii. Na neštěstí tato partie končila jako poslední a během několika minut počítač nalosoval předposlední kolo, takže bez možnosti situaci vysvětlit a vyrovnat se s ní hráči hned zasedli k dalšímu kolu. Janošec stál o něco hůře, ale David se najednou uprostřed partie rozplakal a nechtěl hrát dále. Předešlá partie, její nespravedlivý konec a nedostatek času na srovnání psychiky udělaly své. David i tuto partii zbytečně prohrál a teprve pak byl čas na vysvětlení a uklidnění. Výsledek turnaje však byl v háji. V posledním kole již zklidněný David porazil Ulmana a s 5,5 body se umístil na slušném 13.místě, na 11.příčce z ČR. Jelikož může ve stejné věkové kategorii hrát i příští rok, jistě si bude chtít napřesrok polepšit.

Ríša Novotný sehrál nedělní partie ve velkém stylu. Dobře se vyspal, porazil Zatloukala, Maráska a Sršně a když vytěžil maximum, vylétl s 6 body na 10.místo v turnaji, 8. z ČR. Oba chlapci ukázali, že na Vysočině se dobře pracuje s mládeží a že jsou tady talentovaní hráči. Všechny děti si odnesly nezapomenutelné zážitky z působivého slavnostního zakončení mistrovství.

 

Výsledky otevřeného Mistrovství ČR dětí do 8 let – chlapci : 1.Jan-Krzysztof Duda (POL) 8 bodů, 2.Lukáš Vyhnálek (Litovel) 7,5 (mistr ČR), 3.Tomáš Pavelek (Frýdek-Místek) 6,5 (vicemistr ČR), 4.Petr Hladký (Chodov) 6,5 (bronz z MČR) atd... 10.Richard Novotný (TJ JE Dukovany) 6 (8.z ČR), 13.David Mičulka (TJ+DDM Náměšť nad Oslavou) 5,5 (11.z ČR), celkem 46 účastníků.

 (MIČ)

 

 

Na pravé straně: Richard Novotný a David Mičulka