Mladí šachisté z Náměště bojovali na Mistrovství ČR

Několik nadějných hráčů z Náměště nad Oslavou a okolí se probojovalo na Mistrovství ČR mládeže hrané ve dnech  12.-19.3.2005 ve Zlatých Horách. V kategorii D16 hrála Aneta Zerzánková, v nejmladší kategorii H10 soutěžili dokonce 2 náměšťáci : desetiletý Rudolf Zezula a nejmladší chlapec na Mistrovství ČR, teprve sedmiletý David Mičulka.

 

Před zahájením mistrovských turnajů si 3 mladé naděje i vedoucí výpravy zahráli 7-kolový rapid turnaj, ve kterém měl každý ze soupeřů po 15 minutách na partii. V turnaji na rozehrání Bohema open se umístili takto : 3.Petr Mičulka 5 bodů, 13.Rudolf Zezula 3, 18.David Mičulka 1,5 a 20.Aneta Zerzánková 1 bod. 

Všechny kategorie Mistrovství ČR  i 2 přidružených open turnajů se hrály tempem 1,5 hodiny + 30 sekund na tah pro každého hráče, takže partie končily nejpozději po 4 hodinách hry, u mladších kategorií během 1-3 hodin. V kategorii D16 dívek do 16 let měla 15-letá Aneta Zerzánková těžkou úlohu. Po 9 kolech nasbírala 4 body, což stačilo na 13.místo. Při vyrovnanosti soupeřek stačila remíza v posledním kole a Aneta mohla být osmá. Přes prohru poslední partie mladá dáma prokázala, že oslňuje nejen svou vizáží, ale i bravurním ovládáním královské hry. Aneta může stejnou kategorii hrát ještě v příštím roce.

10-letý Rudolf Zezula soutěžil v nejmladší kategorii H10. Hra se mu nedařila zcela podle představ, přesto ukázal svou sílu, bojoval, uhrál 4 body a pokud by v posledním kole vyhrál, mohl se vyšvihnout na 8.místo. Jeho soupeř z posledního kola, Štěpán Seidl z Moravských Budějovic, však tuto partii vyhrál a s 5,5 body obsadil výborné 6.místo. Oba budou v příštím roce bojovat o postup na MČR již ve vyšší věkové kategorii, H12.

7-letý David Mičulka může v H10 hrát ještě další 3 roky. Hned v prvním kole se střetl s nejvýše nasazeným Tomášem Pavelkem z mamutího střediska z Frýdku-Místku, který má pravidelné individuální tréninky s dvěma mistry Berezjukem a Jasným. V ostré partii se útočilo na obou křídlech, David měl dobrou šanci partii vyhrát, ale jeho čas ještě nepřišel. V turnaji sbíral zkušenosti a se ziskem 2 bodů se umístil na 21.místě. Vzhledem k tomu, že nikdo tak mladý se do finále neprobojoval, a skutečnosti, že od Davidova prvního turnaje ještě neuplynul ani rok, nelze jeho umístění hodnotit jako zklamání.

Přestože asi všechny náměšťské naděje očekávaly lepší umístění, v přímém střetu s republikovou špičkou bylo poznat, že toho není tak jednoduché dosáhnout. Dnes je na mnoha místech v republice věnována pozornost výchově talentů a větší střediska mají k dispozici celé týmy trenérů a obětavých rodičů, které s dětmi jezdí po turnajích, takže se mohou rychle zlepšovat.

Aby se nenudil, hrál Petr Mičulka souběžně hraný FIDE open A. Mnoho minut svého času na rozmyšlenou ztratil tím, že pozoroval své svěřence ve vedlejším sále a u jeho šachovnice mu běžely hodiny. Rozhodl se, že turnaj pojme jako odpočinek a že se pokusí vytvořit hezké partie. Hrál uvolněně a přes časový handicap splňoval, co si předsevzal. Tu obětoval figuru, tam dámu, a přesto (nebo právě proto) mu bodíky utěšeně narůstaly. Na lopatě měl i 2 nejvýše nasazené mistry, ale nedokázal tyto partie dotáhnout do vítězného konce. Pokud by vyhrál v posledním kole, mohl brát cenu za 7.místo, po prohře mu 5 bodů stačilo na slušné 16.místo z 54 účastníků.

Doprovodnému šachovému programu vévodily simultánky silných šachistů proti 20 soupeřům. V neděli a ve čtvrtek zasedlo večer v 19 hodin po 3x20 šachistech z řad dětí i dospělých soutěžících v doprovodných turnajích. Proti Anetě, Rudovi a Davidovi hrál v neděli mezinárodní mistr Pisk a ve čtvrtek mezinárodní mistr Juřek. Oba mistři dosáhli shodného výsledku –  po 17 výhrách a 3 remízách. Náměšťské naděje vydržely v obou simultánkách vzdorovat nejdéle, Ruda i Aneta vzdali své partie až mezi posledními. David hrál v obou partiích aktivně a vyplatilo se mu to : s oběma mezinárodními mistry ve vyrovnaných koncovkách remizoval, což byly Davidovy dva naprosto nečekané úspěchy. Všichni účastníci simultánek si z nich odnesli nezapomenutelné zážitky. Dalšího povzbuzení dosáhl benjamínek 2.místem v soutěži hádání tahů, za což si odvezl křišťálový svícen ve tvaru šachové dámy. Ruda s Davidem se aktivně zapojovali do diskuzí na šachových přednáškách mistra Gonsiora, které jim určitě daly hodně.

V mimošachovém programu bylo pro metr sněhu zrušeno několik plánovaných výletů. Ruda s tátou si udělali výlety do Jeseníku, Mičulkovi jezdili lyžovat a Aneta trávila většinu času s kamarádkami. Podmínky pro ping-pong nebyly ideální, ale bazén v České vsi a relaxační masážní bazén spolu se saunou přímo ve středisku Bohema ve Zlatých Horách pomohly dobít baterky. Na konci týdne si již po oblevě udělali náměšťáci vycházku do cukrárny a muzea zlatokopectví ve Zlatých Horách.

Celkově lze reprezentaci Náměště hodnotit jako uspokojivou. Ruda bude o další postup bojovat ve vyšší věkové kategorii, Aneta s Davidem zůstávají ve stejné. Bylo by dobře, kdyby se k nim připojil jěště někdo další.

 

Celkové pořadí : MČR - Kategorie D16: 1.Němcová (Praha) 7, 2.Ondrová (Bruntál) 6,5, 3.Bálková (Poštorná) 6,5, ... 13.Aneta Zerzánková (Náměšť n/Osl.) 4.

MČR - Kategorie H10: 1.Baláček (Kolín) 7,5, 2.Pavelek (Frýdek-Místek) 7, 3.Rubeš (Teplice) 6,5, ... 6.Štěpán Seidl (Mor.Budějovice) 5,5, 13.Rudolf Zezula 4, 21.David Mičulka ( oba Náměšť n/Osl.) 2.

FIDE open A : 1.Beil (Litovel) 7,5, 2.Sochor (Povrly) 7, 3.Zavadil (Brno) 7, ... 16.Mičulka (Náměšť n.Osl.) 5, ... celkem 54 účastníků.

Podrobné výsledky najdete na http://mladez2005.chess.cz .

 (MIČ)

 

 

Rudolf Zezula, Aneta Zerzánková a David Mičulka proti IM Piskovi

 

Aneta Zerzánková