Das war eine schöne Partie !

Do převážně německy a částečně také rusky se dorozumívajících Mariánských Lázní zavítala ve dnech 22. – 29. ledna čtveřice členů našeho oddílu aby si zahrála na posledním ze sedmi

mezinárodních šachových festivalů pořádaných pardubickou agenturou AVE-KONTAKT v rámci seriálu CZECH TOUR 2004/2005. Po Znojmu, Pardubicích, Olomouci, Havl. Brodu,

Liberci a Praze se i zde půldruhé stovky šachistů utkalo ve dvou uzavřených mistrovských turnajích a v openu hraném švýcarem na 9 kol. Mezi účastníky se objevili 2 velmistři, 7 IM a 8 FM, v neposlední řadě také pěkná 22letá WGM Sergejeva z Kazachstánu.

 

V openu, ve kterém byli v převaze zahraniční účastníci, jsme měli tedy 4 želízka.

 

Skvěle zahájil turnaj nejlepší z nás – dvanáctý nasazený Petr Bělohlávek. V prvních třech kolech deklasoval postupně Třetinu, Rusa Potyavina a Tejkala, takže v rozlosování čtvrtého kola se objevil na první desce proti nasazené jedničce – bulharskému velmistru Popchevovi (foto v příloze). Vzhledem k tomu, že ranní vstávání (hrálo se v 9:00) nepatří k Petrovým silným stránkám, dá se ještě 7 minut darovaných soupeři považovat za úspěch, na konci partie (v příloze) však čas citelně chyběl (hrálo se FIDE prosazovaným tempem 90´ + 30´´) a Milko jistě dobře věděl, proč nabízí po 44 tahu remízu (Fritz na hotelu nám ukázal +- 1,90). V pátém kole hrál Petr ještě na první desce a remizoval s houževnatým Valentou, pak však přišly dvě nešťastné partie s Kozákem a dvanáctiletou polskou nadějí Strzemieckim a bylo po nadějích na umístění ve špici. Mladí Poláci, kterých bylo na turnaji několik v péči ruského trenéra zařízli pár dobrých hráčů (i slabých, přikládám svou partii s Matuszewskim, také dvanáctiletým). Remíza v osmém a bod v posledním kole už jen vylepšily Petrovu pozici na celkové 18. místo.

 

Naše dvojka Honza Tesař byl nasazený jako 31. Po vítězstvích se dvěma germány přišla ve třetím kole porážka od FM Grosse (2306) a ve čtvrtém Honza neudržel nadějnou pozici s ing. Kopeckým. V dalších 4 kolech udělal Jenda 3 body a sahal ještě po skvělém umístění, porážka v posledním kole s nebezpečným Němcem Braunem ho však srazila na konečné 39. místo.

 

Další naše naděje Tomáš Lampíř jel do Mariánek nejen oslavit své osmnáctiny ale hlavně si vylepšit své poddvoutisícové FIDE ELO. Měl však neskutečnou smůlu na soupeře – Swiss Manager mu přisoudil pouze dva FIDE elisty se kterými navíc ještě prohrál a tak i když Tom uhrál stejně jako Jenda 5 bodů a jako jediný z naší výpravy skončil lépe než předpokládalo jeho nasazení (55. – 49.), cíl splněn nebyl.

 

Pisatel těchto řádků jel do slavných lázní především za účelem rehabilitace po operaci kyčle, bublinky ve vířivkách mu asi vyhnaly z hlavy veškerou šachovou invenci, takže tři bodíky a ve spojení s Olexákem uhrané ubohoučké FIDE ELO nepovažuje za neúspěch.

 

Za zmínku stojí i pěkný výkon třebíčského šachisty Mirka Michálka, mimochodem šéfa sekce korespondenčního šachu při ŠSČR, který uhrál v Mariánkách 50% a sympatické FIDE ELO okolo 2040.

 

Mimo hlavní turnaje byly součástí festivalu také dva jednodenní turnaje. Turnaj Rapid 2005, který proběhl v neděli 22. ledna byl sehrán „švýcarským systémem“ na 7 kol. Zúčastnilo se 54 šachistů, z nichž většina hrála v hlavních turnajích. Ve středu 25. ledna sehráli zájemci turnaj v bleskovém šachu. Podrobné výsledky včetně partií najdete na www.avekont.cz/marianky/.    

 

(M. Horák senior)

 

Bělohlávek - Popchev