Open Vysočina 2005

            Šachovým svátek Vysočiny by se dalo nazvat devítidenní období od 24. září do 2. října, kdy se v Havlíčkově Brodě uskutečnil poslední turnaj seriálu Czech tour, který byl hrán (turnaj, nikoli seriál…J) zároveň jako polofinále MČR mužů a Mistrovství České republiky žen juniorek, dorostenek, juniorů a dorostenců.

            Celý turnaj byl rozdělen do několika „podturnajů“ (označených písmeny A-F…J) a  téměř všech se zúčastnili i členové našeho družstva TJ Náměšť nad Oslavou. Provedu Vás teď postupně jednotlivými turnaji…

            Turnaj „A“ měl punc silného hráčského obsazení, neboť se jednalo o postupový turnaj na uzavřené Mistrovství České republiky mužů 2006, které se uskuteční na počátku února v brněnském Boby centru, a zároveň o MČR juniorů a dorostenců, taktéž pro rok 2006. Jeho vítězem se nakonec po velice nekompromisním boji stal olomoucký Pavel Šimáček, spolu s ním si pak postup dále vybojovali Tomáš Polák, Robert Cvek a Jan Bernášek, který zároveň získal titul juniorského přeborníka.

            Co se týče mé maličkosti, neměl jsem před turnajem žádné velké ambice – v průběhu roku jsem zkazil téměř vše, co se zkazit dalo (možná až na nějakou světlejší chvilku ve Starém Městě…J), a tak jsem s „něčím výraznějším“ ani příliš nepočítal. Když jsem navíc ve 2. kole prohrál s papírově slabším soupeřem, začal jsem pobyt v Havl. Brodě brát spíše jako prodloužení prázdnin!…J Jenže se ukázalo, že to tak špatný ještě není – prostě jsem si ty partie začal užívat, a zničehonic jsem měl po sedmi kolech  5 bodů a navíc do předposledního kola výborný los – velmistra Vokáče bílými figurami. Bohužel – nechal jsem si v nejmíň vhodné chvíli velice málo času a velmistr mě – musím to tak říct – „neskutečně ošidil“ (což je mimojiné jeho „výsostnou doménou“!…J). Škoda – v jednu chvíli jsem stál určitě líp a potencionální výhra by mě opravdu úzce přiblížila k postupu…No nic – snad příště. Vyhrál jsem tedy alespoň poslední kolo, což mě posunulo na celkové 10. místo a 3. místo v juniorské kategorii. Mám to brát jako úspěch? Možná ne tak úplně, ale vzhledem k celoročním výsledkům to byl můj nejlepší letošní turnaj…

            Turnaj „B“ byl obsazen mnohem skromněji než „áčko“ – jednalo se totiž o otevřené MČR žen, juniorek a dorostenek – a účast pouze 16 hráček mluví za vše. Vítězkou se po velkém boji stala Alena Kubíková, 2. místo obsadila teprve patnáctiletá Anna Bálková a bronzovou medaili doslova „vydřela“ 1. nasazená Petra Blažková. Pomyslnou bramborovou medaili (ale alespoň bronz v juniorkách) si pak z luxusního hotelu Slunce, kde celý turnaj probíhal, odnesla „naše Evička“ Eva Kulovaná. Výsledek je to na první pohled dobrý, ale Eva určitě měla jako 2. nasazená hráčka vyšší ambice. Holt, vždycky to nejde úplně podle představ…

            Třetím (a posledním) vážným turnajem pak byl otevřený mezinárodní turnaj pro hráče, kteří si chtěli prostě a jednoduše zahrát. Mezi ně by se dali zařadit i Honza Tesař, kterému se po velice dobrém začátku poněkud přestalo dařit, a Petr Bělohlávek, který podal poněkud lepší výkon, ale jeho dlouhá herní pauza přece jen byla znát. Dva výše zmínění bojovníci se zúčastnili také otevřené turnaje v rapid šachu.

            Je to už všechno? Ale kdepak – ještě jeden turnaj zde nesmím vynechat – o volném dni se totiž uskutečnil u příležitosti výročí 100 let od založení organizovaného šachu u nás „prestižní“ turnaj krajských desetičlenných družstev, jehož vítězem se nakonec stal mezi 12 družstvy  kraj Moravskoslezský před Libereckým a Pardubickým. Potěšujícím faktem je, že se tohoto turnaje zúčastnila dokonce hned 3 družstva pořádajícího kraje Vysočina, v nichž si zahráli nejen „ostřílení mazáci“, ale především celá řada mladých náměšťských šachistů – žádnou díru do světa sice neudělali, ale měli jedinečnou možnost zahrát si s velice silnými soupeři a můžeme jen doufat, že jim to pomůže na jejich cestě ke zlepšování se.

            Co říci závěrem? Nevím, závěry psát neumím!…J  Možná bych zde ještě mohl napsat, že celkové výsledky si můžete prohlédnout na http://www.avekont.cz/vysocina.

(DK)

 

David Kaňovský - Marek Vokáč