Soustředění v Olomouci

Šest dětí z Náměště se ve dnech 17.-19.11. zúčastnilo olomouckého šachového soustředění talentované mládeže. Do hanácké metropole dorazilo 5 z nich už ve čtvrtek ráno, aby si zahráli přebor Olomouckého kraje žáků. Hrály se celkem 4 turnaje, náměšťské děti hrály většinou ve vyšších věkových kategoriích, než mohly, aby si zahrály proti silnějším soupeřům. Přes věkový handicap však atakovaly stupně vítězů. V nejmladší kategorii A do 10 let skončil Tomáš Košut na 5.místě z 22, kategorii B do 12 let Náměšť neobsadila, v kategorii C do 14 let skončil David Mičulka na 4.místě, Ruda Zezula na 12. a Jitka Košutová na 16.místě z 23 startujících. V kategorii D nad 14 let uhrál Pepa Kratochvíl 5.místo z 26.

V podvečer začalo pro asi 25 mladých šachistů soustředění. Proběhla soutěž v hádání tahů a poté simultánka proti mezinárodnímu velmistru Marku Vokáčovi, který hrál na 13 šachovnicích s časem 30 minut proti 10 minutám u dětí. Velmistr Vokáč si vzal velké sousto, protože řada dětí včetně náměšťských Tomáše a Davida vyhrála taktickou hrou na čas. V pátek probíhala výuka po skupinách, děti pronikaly do tajů strategie a taktiky pod vedením VM Vokáče, MM (mezinárodních mistrů) Biolka a Šimáčka a mistra Davida Kaňovského. Odpoledne se všichni vydováděli v tělocvičně při sálovém fotbalu a vybíjené. Večer se hrál netradiční turnaj dvojic, ve kterém obsadily náměšťské dvojice čelo tabulky. U tohoto turnaje se všichni dobře pobavili a získali nové zkušenosti. V sobotu probíhaly další tréninky po skupinách. Děti nabyly nové poznatky, které jim napomohou v šachovém růstu. Velmistr Vokáč prokládal svou výuku zajímavými odbočkami do různých oblastí od zeměpisu přes dějepis až do literatury science-fiction. Eva Kulovaná, Pepa Kratochvíl, Jitka a Tomáš Košutovi, Ruda Zezula i David Mičulka si z Olomouce odvezli řadu zážitků, které si budou jistě připomínat.