Zpráva o činnosti šachového oddílu

za období od jara 2003 do jara 2005

přednesená na valné hromadě TJ dne 3.6.2005

 

1)    Úvod

V uplynulém období 2 let od poslední valné hromady TJ sehráli šachisté řadu turnajů jednotlivců i družstev jak v kategorii dospělých, tak v kategoriích mládeže.

 

2)    Družstva dospělých

Při uplynulé valné hromadě jsme informovali o tom, že družstvo A dospělých postoupilo do 1.ligy. V sezóně 2003-2004 bojovali Petr Velička, David Kaňovský, Petr Bělohlávek, Michal Novotný, Pavel Dittrich, Eva Kulovaná, Petr Mičulka, Jan Tesař, Zdeněk Krčmář, David Brychta, jan Brychta, Miroslav Horák ml., Petr Krátký, Jiří Horák a Miroslav Horák st. v 1.lize, kde porazili Opavu a jedno brněnské družstvo, s druhými Brňáky a Ostravou remizovali, ale 5x prohráli nejtěsnějším poměrem (včetně zápasů proti prvním třem závěrečného pořadí) a při vyrovnanosti soutěže ani 6 bodů nestačilo na udržení v 1.lize.

V sezóně 2004-2005 bojovalo družstvo A ve složení David Kaňovský, Zdeněk Krčmář, Petr Bělohlávek, Eva Kulovaná, Pavel Dittrich, David Brychta, Petr Mičulka, Jan Tesař, David Kruml, Tomáš Lampíř, Miroslav Horák ml., Petr Krátký, Jiří Horák a Miroslav Horák st. v 2.lize. Během sezóny byly problémy s docházkou na zápasy, nemoci i studijní povinnosti nedovolovaly Náměšti nastupovat v nejsilnější sestavě. Přesto, že se podařilo porazit všechny konkurenty na postup, nepodařil se návrat do 1.ligy, protože družstvo ztratilo body za tři remízy a jedinou prohru s týmy z opačného konce tabulky a skončilo až druhé. Při rovnosti bodů družstev na 1. a 2.místě rozhodovalo o postupujícím skóre a to měla Náměšť horší než Jihlava. Družstvo bude bojovat o postup do 1.ligy i v příští sezóně.

Velkých úspěchů dosáhli náměšťští šachisté na Mistrovství ČR čtyřčlenných družstev v Pardubicích. V roce 2003 se sestava David Kaňovský, Pavel Dittrich, Petr Mičulka, Miroslav Horák jun. a Petr Krátký umístila na 8.místě a v roce 2004 bojovali David Kaňovský, Martin Petr, Petr Bělohlávek, Petr Mičulka a Jan Tesař ještě v posledním kole o 1.místo a titul mistrů ČR a až porážka je odsunula na 6.místo. V obou letech podal vynikající individuální výkon na 1.šachovnici David Kaňovský (celkem 8 výher a 4 remízy).

B družstvo dospělých bojovalo v posledních dvou sezónách v krajském přeboru se střídavými výsledky. Po 6. místě v sezóně 2003/04, kdy družstvo zatápělo největším favoritům soutěže, přišlo v následující sezóně vystřízlivění v podobě 10. místa a těsného udržení v soutěži. Ačkoliv v sestavě se objevovali střídavě i 3 hráči A družstva, vzhledem ke studijním povinnostem řady hráčů se velmi často šila sestava horkou jehlou. K nejúspěšnějším patřili v uplynulé sezóně Petr Bělohlávek, Vilém Feldvábl, Petr Krátký a Miroslav Horák ml.

 

3)    Reprezentace a mistrovská norma

V roce 2003 reprezentoval David Kaňovský na ME juniorských družstev v Maďarsku, ČR se umístila na 5.místě. Družstvo juniorek ČR s Evou Kulovanou obsadilo tamtéž 4.místo. V roce 2004 Eva Kulovaná s družstvem juniorek ČR získala v Srbsku a Černé Hoře na ME stříbrné medaile za 2.místo. Tomáš Lampíř reprezentoval ČR v družstvu do 18 let. Na Glorney + Faber Cupu obsadila ČR ve Skotsku 2.místo.

Eva Kulovaná se v roce 2004 umístila na 3.místě na MČR žen, vyhrála titul mezi dívkami do 16 i 18 let. Na Mistrovství světa v kategorii D18 se pak na Krétě umístila na 34.místě. Eva je na čele českých žebříčků dívek do 16 i 18 let.

David Kaňovský byl v srpnu 2004 druhý na mistrovském turnaji v Olomouci, svým výkonem splnil 1.normu pro udělení titulu Mezinárodní mistr.

 

4)    Turnaje v rapid šachu

Hráči se účastnili řady turnajů v rapid šachu (hráč má na partii 20-30minut), v červenci 2004 se David Kaňovský umístil na skvělém 10.místě na mistrovství ČR v rapid šachu v Pardubicích. Dalšími nejvýznamnějšími úspěchy byly 6.místo Petra Veličky a 8.místo Davida Kaňovského v Plzni 2003, mezi stovkou hráčů se v Plzni o rok později umístili opět 8.David Kaňovský a 15.Petr Mičulka. Na rapidu ve Velkých Losinách se v roce 2004 nejlépe umístil 12.Petr Bělohlávek (mezi asi 200 šachisty).  V Telči 2004 se nejlépe dařilo Petru Veličkovi, který turnaj vyhrál, dále se nejlépe umístili 4.David Kaňovský a 7.Eva Kulovaná. Na Krajském přeboru jednotlivců v rapid šachu obsadili náměšťští hráči místa těsně za vítězi : 3.Petr Mičulka, 4.Eva Kulovaná, 5.Jan Tesař, 6.Petr Bělohlávek.

 

5)    Bleskové turnaje

Pro zpestření se hrají též bleskové turnaje, kdy každý z hráčů má na celou partii pouze 5 minut. Družstvo Náměště ve složení David Kaňovský, Petr Bělohlávek, Petr Mičulka a Tomáš Lampíř vyhrálo v roce 2003 suverénně okresní přebor , družstvo ve složení Michal Novotný, David Brychta, Petr Mičulka a Jan Tesař skončilo v Boršicích na 9.místě na Mistrovství Moravy. Na vánočním turnaji v Moravských Budějovicích obsadili náměšťští hned první 4 místa : 1.Petr Mičulka, 2.Petr Krátký, 3.Michal Novotný a 4.Jan Tesař.

 

6)    Soutěže družstev mládeže

V DDM pracují 2 šachové kroužky : pokročilejší žáky vede Petr Krátký a od loňského jara začátečníky Petr Mičulka. Obsazeny jsou i nejmladší ročníky. Děti se postupně zapojují do turnajů jednotlivců i družstev. V soutěžích družstev skončili v únoru 2005 mladší žáci ZŠ Husova v jihlavském krajském kole těsně druzí (Rudolf Zezula byl první na 1.šachovnici) a v republikovém kole přeboru škol, kam postoupili, se v sestavě Rudolf Zezula, Martin Homola, David Mičulka, Jitka Košutová a Tomáš Košut v Hluku u Uherského Hradiště umístili na 10.místě (David Mičulka byl druhý na 3.šachovnici). V dubnu 2005 hrálo 6-členné družstvo mladších žáků TJ Náměšť nad Oslavou v sestavě Rudolf Zezula, Martin Homola, Richard Novotný, David Mičulka, Jitka Košutová a Tomáš Košut krajský přebor a ač nejmladší, zvítězili a probojovali se na MČR, které se hraje letos v červnu v Kroměříži. 4.a 5.června (zítra a pozítří) bude bojovat družstvo starších žáků na MČR v Seči.

Družstvo mladšího dorostu bojovalo v sezóně 2003-2004 v Extralize. V nepřetržitém sledu již osmi sezón v nejvyšší soutěži bojovali Eva a Radek Kulovaní, Tomáš Lampíř, Erika Machalová, Anna Bálková a další mladí hráči. Tentokrát již neudrželi nejvyšší soutěž a sestoupili. V sezóně 2004-2005 bojovali Vojtěch Havel, Radek Kulovaný, Josef Žák, Aleš Horký, Aneta Zerzánková, Rudolf Zezula, Tomáš a Martin Homolovi za občasné výpomoci nejmladších v 1.lize, kterou se umístěním na 9.místě podařilo udržet.

 

7)    Turnaje mládeže jednotlivců

V soutěžích jednotlivců se naši žáci zúčastnili série turnajů Ligy Vysočiny 2004-2005, kde v celkovém pořadí v kategorii D13 vyhrála Jitka Košutová, v nejmladší chlapecké kategorii H9 skončil Martin Homola celkově 2., David Mičulka celkově 3. a Rudolf Zezula celkově 5. Každý z jmenovaných vyhrál ve své kategorii nejméně 1 turnaj seriálu. Ve vážných partiích se v roce 2004 stali krajskými přeborníky Rudolf Zezula v kategorii H10 a Jitka Košutová v D12, v roce 2005 je Jitka Košutová krajskou přebornicí v D14, David Mičulka v H8 i H10, Martin Homola byl 4. v H12. David Mičulka skončil na 2.místě v absolutním pořadí otevřeného přeboru Znojemska žáků do 15 let v Šumné. V krajském přeboru v rapid šachu v Jihlavě Náměšť obsadila první 2 místa v kategorii H10 – 1.David Mičulka, 2.Rudolf Zezula, Jitka Košutová byla třetí v D12.

Na Mistrovství Moravy a Slezska mládeže ve Zlíně obsadil v říjnu 2004 Rudolf Zezula vynikající 2.místo v kategorii H10, David Mičulka skončil v této kategorii na 10.místě a Aneta Zerzánková získala bronz v D16.

Na Mistrovství ČR mládeže ve Zlatých Horách 12.-19.března 2005 se Aneta Zerzánková umístila na 13.místě v kategorii D16, Rudolf Zezula byl 13. a David Mičulka 21. v kategorii H10. David remizoval v simultánkách s dvěma mezinárodními mistry.

Na Mistrovství ČR dětí do 8 let 2005 ve Frýdku-Místku se David Mičulka umístil na 11.místě.

 

8)  Závěr

To byl stručný výčet nejvýznamnějších úspěchů šachistů. Přestože A-družstvu letos těsně unikl postup, z mnoha dalších výsledků družstev i jednotlivců je vidět, že uplynulé sezóny byly velmi úspěšné. S potěšením lze konstatovat, že mezi nejmladšími máme řadu nových talentů, kteří začínají být známí po celé republice. Městu Náměšť nad Oslavou dělají šachisté dobrou reklamu.

 

Bližší informace o činnosti šachového oddílu, články, přehledy i fotografie najdete na internetových stránkách sachy.namest.sweb.cz

 

Děkuji Vám za pozornost.

 

 

Sestavil : Petr Mičulka za přispění informací Pavla Kaňovského a Mirka Horáka