Mladší žáci ZŠ Husova z Náměště uspěli na MČR

Ve dnech 22.-23.3.2006 uspořádala Beskydská šachová škola Frýdek-Místek Mistrovství České republiky školních týmů pro žáky z 1.-5.tříd ZŠ. Přes školní, okresní a krajská kola se do finálového turnaje probojovalo 24 čtyřčlenných družstev. Kraj Vysočina reprezentovaly ZŠ Husova z Náměště nad Oslavou a ZŠ Hálkova z Humpolce. Malí šachisté z Náměště bojovali o nejvyšší příčky a nakonec se vrátili bez medailí, i když k nim měli blízko.

Jak nikoho neudivilo, mistry republiky se stala domácí škola. Ve Frýdku-Místku je masový rozvoj šachu a trenérská péče o talenty na nejvyšší úrovni. Jen v 13 mateřských školách ve FM bylo v uplynulém roce do výuky šachu zapojeno 191 dětí. Nejde jen o to, získávat medaile a tituly. Šachová hra především upevňuje v dětech vlastnosti, které se hodí do života. Výstižně to popsal slavný americký spisovatel a státník Benjamin Franklin již v roce 1779 v díle Morals of Chess, který přirovnal život k šachu. Šachy učí „ prozíravosti, díky které sledujeme všechno, co se děje na šachovnici, opatrnosti, která nám zadržuje ruku, abychom neprováděli tahy příliš zbrkle, nedat se zastrašit, i když se třeba právě v dané chvíli zdá, že se naše záležitosti bortí a hatí, učíme se životnímu pravidlu doufat v příznivý obrat a neochvějně ho využívat, a vůbec vyhledávat všechna možná východiska z nepříjemných situací.

Družstvo ZŠ Husova z Náměště ve složení Rudolf Zezula, David Mičulka, Martin Homola a Tomáš Košut v prvním zápase vyhrálo 4:0 a hned v následujícím se utkalo s domácími favority. Přestože vývoj na všech 4 šachovnicích dával Náměšti vyhlídky na vítězství nebo v horším případě nerozhodný výsledek, v závěru partií prokázali favorité větší zkušenost a výsledkem byla krutá porážka 0:4. V dalších zápasech prvního dne následovala výhra 2,5:1,5 a remíza 2:2 se ZŠ Komenského Domažlice. Po prvním dnu byli náměšťští na 10.místě s nevelkou ztrátou na druhého v pořadí. Podle bodového stavu bylo první místo jasné a na ostatní družstva zbyl boj o 2.místo. V závěrečných kolech porazila náměšťská ZŠ Husova školy z Kladna, Uničova a Boršic shodně 3:1 a dostala se bodově k dělení 2.-4.místa. Pomocné hodnocení rozhodlo o tom, že náměšťští se domů vracejí bez medailí, i když stříbro bylo na dohled. Pořadatelé vyhodnotili i jednotlivce, náměšťský David Mičulka byl se 6 body ze 7 partií nejlepší na 2.šachovnici.

Pro ZŠ Hálkova z Humpolce byl úspěchem již postup z krajského kola. Na turnaji získávali mladí šachisté zkušenosti a nakonec obsadili 22.místo.