Šachisté z Vysočiny bojovali na MČR mládeže

Sedm mladých šachistů z kraje Vysočina bojovalo ve dnech 11.-18.3.2006 ve Zlatých Horách o tituly mistrů České republiky a o postupy na Mistrovství světa a Mistrovství Evropy. Mladí talenti využili výrazné finanční pomoci Kraje Vysočina a někteří z nich bojovali i na nejvyšších šachovnicích.

 

Náš kraj měl své reprezentanty ve dvou dívčích a třech chlapeckých kategoriích. V kategorii dívek do 16 let hrála Aneta Zerzánková z TJ Náměšť nad Oslavou. Po vlažném startu se rozehrála, v případě výhry poslední partie si mohla polepšit až na 7.místo. Po porážce skončila se 4 body z 9 partií na 14.místě. V kategorii D14 bojovala srdnatě Zuzana Kocourková z Jiskry Havlíčkův Brod. Měla vynikající start, prohry ve střední části turnaje a v závěrečném kole jí však nedovolily posunout se s 5 body výše než na 9.místo.  V kategorii chlapců do 14 let měla Vysočina dvojí zastoupení. Náměšťský Josef Kratochvíl měl raketový start 3 body ze 3 partií. Vypadalo to, že se stane černým koněm soutěže, dostal se do jejího čela. Následovaly však černé dny a Pepa se v dalších partiích trápil. Výsledné 10.místo za 4,5 bodu není vůbec špatné, ale po pohádkovém startu pomýšlel na víc. Výborně hrál i havlíčkobrodský Filip Vala. Po 6.kole ještě figuroval na medailové pozici, závěrečná kola však nevyšla podle představ a tak se musel spokojit s 5 body a 8.místem. V kategorii H12 hrál Štěpán Seidl z DDM Moravské Budějovice. Po bojovném výkonu získal 5 bodů, které mu zajistily výborné 7.místo. V nejmladší kategorii chlapců do 10 let měla Vysočina opět dvě naděje. Výborně hrál Richard Novotný z TJ Spartak Třebíč. I když se závěrečná kola nepovedla podle představ, dosažené 11.místo za 4,5 bodu je velmi slušné. David Mičulka z Náměště byl ze všech chlapců druhý nejmladší. Na startu zaváhal, ale od 5.kola vyhrával jednu partii za druhou. V předposledním kole porazil vedoucího hráče a v posledním hrál na 1.šachovnici. V případě výhry nad Pavelkem mohl spolu s 2.místem na MČR vybojovat účast na Mistrovství Evropy. Partii však prohrál a s 5,5 body spadl až na 7.místo.

Sedm mladých šachistů z Vysočiny zanechalo na MČR výborný dojem. I když nikdo z nich na MS či ME nepostoupil, podali všichni bez výjimky bojovné výkony a ukázali, že v budoucnu budou mít ještě vyšší ambice. Kraj Vysočina účast na MČR finančně podpořil a ukázalo se, že podpora dopadla na úrodnou půdu.

 

MČR mládeže Zlaté Hory 11.-18.3.2006 ve výsledcích :

H10 : 1.Pavelek (BŠŠ Frýdek-Místek) 7 bodů, 2.Půlpán (DDM Chrudim) 6,5, 7.David Mičulka (TJ Náměšť nad Oslavou) 5,5, 11.Richard Novotný (TJ Spartak Třebíč) 4,5, atd... celkem 22 hráčů.

H12 : 1.Plát (SŠŠ Staré Město) 9, 2.Rabatin (BŠŠ Frýdek-Místek) 6,5, 7.Štěpán Seidl (DDM Moravské Budějovice) 5, atd... celkem 22 hráčů.

H14 : 1.Bureš (ŠK Prostějov) 7,5, 2.Svoboda (OAZA Praha) 7, 8.Filip Vala (Jiskra Havlíčkův Brod) 5, 10.Josef Kratochvíl (TJ Náměšť nad Oslavou) 4,5, atd... celkem 22 hráčů.

H16 : 1.Ponížil (ŠK Zlín) 7, 2.Rojíček (BŠŠ Frýdek-Místek) 6,5, celkem 22 hráčů.

D10 : 1.Johnová (Jiskra Hořice) 8,5, 2.Nováková (BŠŠ Frýdek-Místek) 8, celkem 16 hráček.

D12 : 1.Langnerová (BŠŠ Frýdek-Místek) a 2.Steinhauserová (Řemdih Strmilov) obě 6,5, celkem 9 hráček.

D14 : 1.Miturová (BŠŠ Frýdek-Místek) a 2.Havlíková (Union Plzeň) obě 6,5, 9.Zuzana Kocourková (Jiskra Havlíčkův Brod) 5, atd... celkem 26 hráček.

D16 : 1.Němcová (OAZA Praha) a 2.Marečková (Panda Rychnov nad Kněžnou) obě 8, 14.Aneta Zerzánková (TJ Náměšť nad Oslavou) 4, celkem 19 hráček.

 

Podrobné výsledky jsou na stránkách www.chess.cz/mladez2006/index.htm

(MIČ)

 

 

Aneta Zerzánková

David Mičulka

   

Josef Kratochvíl

Richard Novotný