Ostravský koník 29.4.-7.5.2006

V chladu a dešti začínal šachový festival Ostravský koník 2006, který se hrál v prostorách hlavního sálu Domu kultury. Ve velmistrovském turnaji „A“ hrálo každý s každým 10 borců, v turnaji „B“ 64 hráčů cca od ELO 2000 výše a v „C“ 58 hráčů do ELO 1950, turnaje B a C se hrály na 9 kol tempem 2h / 40 tahů plus 1h k.o.

 

Hrál jsem turnaj B. Protože jsem byl nasazený 4. z druhé půlky startovní listiny, v prvním kole jsem dostal výprask od 4.nasazeného Vesselovského. Pro můj celkový výsledek je charakteristická partie 4.kola proti Sládkovi. Ve vyhrané pozici jsem vymýšlel co nejhezčí řešení, ale jak jsem se blížil kýžené pozici, už jsem nepřepočítával, co jsem probíral o pár tahů dříve, a zahrál jsem „a tempo“ „vyhrávající studiový tah“. Soupeř místo toho, aby se vzdal, mi sebral figuru, kterou jsem „studiově neustoupil“, a až teď jsem zjistil, že mi u závěrečného matového obrazce bude chybět. Napřed jsem myslel, že se musím ihned vzdát, ale pak jsem našel vynucení zisku figury zpět (ta pozice byla hodně dobrá, že i ztrátu figury unesla!) a přešel do vyhrané koncovky J+4p : S+4p, kde soupeřův Sh3 ve spojení s pg4 a mými pg3 a Kf2 byl mimo hru. S málo časem na hodinách jsem to ještě prohrál! V 8.kole jsem prohrál s Terezou Olšarovou, která se evidentně připravila na můj úzký repertoár tak, že do 18.tahu spotřebovala jen pár minut. Dalších 20 tahů jsem se marně snažil najít neexistující kompenzaci za ztraceného pěšce. V jiné partii jsem po zisku kvality ve střední hře byl nakonec rád za remízu. Na druhou stranu ne vše se mi nepovedlo, obě mé výhry byly tématické, v druhé z nich se soupeř vzdal již v 15.tahu v očekávání brzkého matu. Celkový zisk 3 bodů z 9 partií je špatný výsledek, je pravda, že soupeřům vyšlo téměř vše, na co sáhli, ale to už tak někdy bývá. Budu muset po letech otevřít nějakou knihu zahájení.

 

David hrál turnaj C a již po zahájení turnaje měl jistou cenu pro nejmladšího hráče. Chtěl i cenu další, takže svým dospělým soupeřům nechtěl dát nic zadarmo. Hrál pomalu a rozvážně a vyplatilo se mu to. V některých partiích ještě nevyužil šancí, jiné se mu ale povedly a hlavně začal porážet dospěláky, což by mohl být pád další psychické bariéry. Uhrál výborné 4 body z 9 partií, umístil se nejlépe z 9 hráčů, kteří byli bez ELO, za což dostal další cenu. I na vyhlášení výsledků připomněli jeho rychlou výhru s dušeným matem, kterou si ukazovali navzájem, v bulletinu se téměř vešla na 1 řádek. David Mičulka (1250) – Lička (1652) : 1.e4 c5 2.Jf3 Jc6 3.d4 cxd4 4.Jxd4 Jf6 5.Jc3 e5 6.Jdb5 d6 7.Jd5 Jxd5 8.exd5 Je7 9.c4 g6 10.Da4 Sd7 11.Jxd6 mat.

 

Turnaj končil v teplém jarním počasí, více než stovka hráčů se zase rozjela domů...

(MIČ)