Na MČR vybojovala Náměšť bronz
Ve dnech 15.-17.6.2007 bojovalo 28 šestičlenných družstev mladších žáků ve Stráži pod Ralskem na Mistrovství ČR v šachu. Mezi nejlepšími družstvy, která postoupila z jednotlivých krajů, měla Vysočina zastoupení v družstvu mladých nadějí z Náměště nad Oslavou a jednom hráči z Bedřichova, hrajícího za oddíl jiného kraje.

Družstva tvořili 4 mladší žáci (ročník 1995 a mladší), 1 tzv.“supermladší žák“ (roč.1998 a mladší) a povinná aspoň 1 dívka roč.1995 a mladší. Každé družstvo tvořili hráči stejného oddílu, doplněné max.1 hostem. Turnaj se hrál ve 3 dnech na 9 kol tempem 2x40 minut na partii.

TJ Náměšť hrála ve složení od 1.šachovnice : David Mičulka, Rudolf Zezula, Richard Novotný (již 3 sezóny host z TJ Třebíč), Tomáš Košut, Martin Homola a Jana Kolínková. Štěpán Seidl ze Sokola Bedřichov byl hostem v ŠK SŠŠ Staré Město na 1.šachovnici.

Náměšť zvítězila nad Šachklubem Tábor 4:2, nad Tatranem Litovel 5:1, poté podlehla pozdějšímu suverénnímu vítězi BŠŠ Frýdek-Místek, posílenému na 1.šachovnici kandidátem mistra Pagerkou ze Slovenska (ELO 2249) 1,5:4,5. V tomto zápase „supermladší žák“ David Mičulka s ELO 1624 a 2.výkonnostní třídou kombinačně přehrál Slováka Pagerku a v tu dobu to vypadalo nadějně i s celkovým výsledkem duelu, protože pozice v ostatních partiích dávaly slušné šance, nakonec ale zvítězil favorit.

V dalším zápase Náměšť ztratila body za remízu 3:3 se Spartakem Vlašim, ale sobotní odpoledne znamenalo vysoká vítězství nad silnými družstvy ŠS Desko Liberec 5:1 a Slavia Orlová 4,5:1,5. Poté následovalo cenné těsné vítězství 3,5:2,5 nad TJ Tourist Biomedica Říčany a Náměšť se ocitla na samostatném 2.místě s 3-bodovým náskokem před asi 8 týmy. Nedělní ráno znamenalo těžce vybojované vítězství 3,5:2,5 se Sokolem Údlice a v posledním kole čekal velmi silný soupeř – Lokomotiva Brno. Matematika byla jasná : V případě výhry nebo remízy v zápase skončí družstvo na 2.místě, v případě prohry může skončit nejhůře 3., pokud Říčany vyhrají nad Starým Městem. Po napínavém boji Náměšť podlehla Brnu 2,5:3,5 a v zápase Říčany – Staré Město se hrála za vyrovnaného stavu 2,5:2,5 (Štěpán Seidl hrající v barvách Starého Města porazil v tomto zápase Baláčka) ještě poslední partie, kterou měl staroměstský hráč jasně vyhranou, byl ale ve velké časové tísni. Mohl i reklamovat remízu (která by Náměšti stačila ke stříbrným medailím), ale tahal dále, až překročil čas. Říčany tak dosáhly po vítězství 3,5:2,5 rovnosti bodů i skóre s Náměští a až další pomocné hodnocení rozhodlo o tom, že stříbrné medaile získají hráči Říčan a bronzové Náměšť. Štěpánovo družstvo se muselo spokojit s 10.místem.

Náměšť dosáhla velkého úspěchu, o který se nerozdílně zasloužilo celé družstvo. Na 1.šachovnici uhrál vynikajících 6 bodů David proti lídrům nejsilnějších družstev. Na 2.desce prokázal skvělou formu Ruda, který měl se 7,5 body 2.nejlepší individuální výsledek na této šachovnici. Svým uhraným výkonem performance se David s Rudou zařadili na 6.a 7.místo mezi úzkou špičku ze všech skoro dvou set mladších žáků. Výborných 5,5 bodu uhrál na 3.šachovnici Ríša. Tomáš měl občas výpadek, ale 5 bodů bylo uhráno v důležitých zápasech, šlo přece o zápasové body! Martin hrál výborně a jeho 6,5 bodů bylo velkým přínosem. Janička měla těžkou úlohu, protože hrála se soupeři a soupeřkami o třídu silnějšími a až o 3 roky staršími, ale hodně se naučila a uhrála 2 body v důležitých utkáních a pro družstvo byla velkým přínosem, navíc může tuto soutěž hrát ještě další 3 roky. Štěpán uhrál za Staré Město na 1.desce výborných 5,5 bodu.

(MIČ)