Šachisté z Vysočiny úspěšní na MČR mládeže

Devět mladých šachistů z kraje Vysočina bojovalo ve dnech 10.-17.3.2007 v Seči o tituly mistrů České republiky. Mladí talenti, využívající tréninková soustředění za výrazné finanční pomoci Kraje Vysočina, zaznamenali vůči loňskému roku značné zlepšení.

Náš kraj měl své reprezentanty ve dvou dívčích a všech čtyřech chlapeckých kategoriích. V kategorii dívek do 14 let hrála Martina Ježková z TJ Jiskra Havlíčkův Brod. Na tak významném turnaji byla poprvé a zde sehrané partie pro ni jsou cennou zkušeností, 20.místo si bude chtít příště jistě polepšit. V nejmladší kategorii děvčat do 10 let srdnatě bojovala Simona Suchomelová z TJ Jiskra Havlíčkův Brod. V závěru turnaje sbírala jedno vítězství za druhým a vyšvihla se na výborné 7.místo. V kategorii chlapců do 16 let měla Vysočina dvojí zastoupení. Náměšťský Josef Kratochvíl podal bojovný výkon. V nejstarší chlapecké kategorii byly letos boje velmi vyrovnané, Pepa nakonec vybojoval 14.místo. Ještě lépe hrál havlíčkobrodský Filip Vala. Dostával se až „na dostřel“ nejvyšších šachovnic a obsadil nakonec velmi pěkné 10.místo. Ač se Antonín Seidl ze Sokola Bedřichov v kategorii H14 rozehrával pomalu, na konci turnaje měl sil dost a vypracoval se až na výborné 9.místo. V kategorii H12 hrály 2 naděje z Vysočiny : Rudolf Zezula z TJ Náměšť nad Oslavou hrál kvalitní partie, ale brzy dostal přezdívku „remízový král“. V závěru pak zabodoval naplno a prodral se na 9.místo. Štěpán Seidl ze Sokola Bedřichov hrál výborné a odvážné šachy a zaslouženě bojoval o samotnou špici. V předposledním kole se mu „z lopaty“ vysmekl pozdější vítěz kategorie, přesto po bojovném výkonu Štěpán obsadil vynikající 3.místo. V nejmladší kategorii chlapců do 10 let měla Vysočina opět dvě naděje. Výborně hrál Richard Novotný z TJ Spartak Třebíč. Zopakoval loňské 11.místo, což je velmi slušné, jistě však doufal v ještě lepší výsledek. Dlužno dodat, že letošní kategorie H10 byla mnohem silnější než kdykoliv předtím a nejlepší hráči včetně Ríši byli schopni hrát náročné tří- až čtyřhodinové partie stejně, jako chlapci v nejstarší kategorii H16, což v minulosti nebývalo zvykem. Náměšťský David Mičulka tentokrát s papírově slabšími neztratil ani půlku, ale stejně jako spolufavorité přihlížel famóznímu výkonu brněnského Martina Blahynky, který kategorii suverénně vyhrál, a přes dílčí nezdary vybojoval výborné 4.místo.

Devět mladých šachistů z Vysočiny zanechalo jak počtem účastí v republikovém finále, tak svým umístěním výborný dojem. Po loňských výborných 6 umístěních mezi 7. a 11.místem měla Vysočina letos mezi 7.-11.místem 5 talentů a další dva se posunuli do užší špičky, Štěpán a David se mohou zúčastnit Mistrovství Evropy ve svých věkových kategoriích. Účast talentů z Vysočiny na MČR finančně podpořil Kraj Vysočina. S přípravou na soupeře pomáhal na místě vedoucí Šachového centra talentované mládeže Vysočiny, mezinárodní mistr David Kaňovský, během mistrovství se konaly též přednášky trenérů reprezentace a simultánky s našimi předními šachisty, děti si užily i dost sportu a nešachového programu.

MČR mládeže Seč 10.-17.3.2007 ve výsledcích:

H10 : 1.Blahynka (Lokomotiva Brno), 4.David Mičulka (TJ Náměšť nad Oslavou), 11.Richard Novotný (TJ Spartak Třebíč), celkem 22 hráčů.

H12 : 1.Bujnošek (BŠŠ Frýdek-Místek), 3.Štěpán Seidl (Sokol Bedřichov), 9.Rudolf Zezula (TJ Náměšť nad Oslavou), celkem 22 hráčů.

H14 : 1.Plát (ŠK Staré Město), 9.Antonín Seidl (Sokol Bedřichov), celkem 22 hráčů.

H16 : 1.Krejčí (Tatran Litovel), 10. FilipVala (Jiskra Havlíčkův Brod), 14.Josef Kratochvíl (TJ Náměšť nad Oslavou), celkem 22 hráčů.

D10 : 1.Nováková (BŠŠ Frýdek-Místek), 7.Simona Suchomelová (Jiskra Havlíčkův Brod), celkem 17 hráček.

D12 : 1.Sabolová (ŠK Vysoké Mýto), celkem 23 hráček.

D14 : 1.K.Olšarová (ŠK Slavia Orlová), 20.Martina Ježková (TJ Jiskra Havlíčkův Brod), celkem 21 hráček.

D16 : 1.T.Olšarová (ŠK Slavia Orlová) celkem 20 hráček.