Co dělali šachisté v létě?

Hned první den prázdnin odjela řada dětí na šachový tábor v Buchlovicích, kde trénoval i David Kaňovský, který koncem srpna vedl první vlastní vysočinský šachový tábor v Jedově. Kromě šachových tréninků se děti dokonale vyřádily při sportovních i táborových hrách. Speciální turnaje mládeže se přes prázdniny nekonají, přesto někteří mládežníci bojovali spolu s dospělými na turnajích bez věkového omezení.
 

Ve dnech 12.-29.července se v Pardubicích konal XVIII. ročník mezinárodního festivalu šachu, bridže a her CZECH OPEN 2007. Záštitu nad největším šachovým festivalem na světě převzali prezident republiky Václav Klaus, prezident šachové federace FIDE Kirsan Ilyumzhinov, primátor města Pardubic Jaroslav Deml a Rada Pardubického kraje. Program festivalu zahrnuje téměř sto jednotlivých turnajů, kterých se zúčastnilo přes 5000 hráčů z 50 zemí.

Otevřeného MČR 4-členných družstev v praktickém šachu se zúčastnilo družstvo Náměště ve složení : Josef Kratochvíl, Petr Mičulka, David Mičulka a Rudolf Zezula, které svým věkovým průměrem patřilo mezi nejmladší z 85 družstev deseti států. Po výborných výkonech skončil náměšťský tým na 55.místě.

Na otevřeném MČR jednotlivců v rapid šachu se David Kaňovský umístil na slušném 63.místě z 204 účastníků jako 18. z ČR, zahrál si i se šestým hráčem světového žebříčku Mamedjarovem. Eva Kulovaná se umístila přesně v polovině výsledkové listiny. Na ME amatérů s ELO do 2200 v rapid šachu se Petr Mičulka a Miroslav Horák st. umístili v dolní polovině tabulky. Ve skupině ME do 2000 hráli David Mičulka a Rudolf Zezula, i když mohli hrát o skupinu níže. Takhle byli podle svého ELO až 80. a 82. nasazení z celkem 85 hráčů, ale prokázali výbornou hru s výsledkem těsně za polovinou výsledkové listiny (49. a 58.místo). Dva nejmladší mezinárodní mistři Martin Petr a David Kaňovský se umístili na výborném 5.místě v turnaji dvojic v rapid šachu.

V hlavním velmistrovském openu A se umístil David Kaňovský na 113.místě ze 429 účastníků jako sedmnáctý z ČR. V openu B hrál výborně 15-letý Pepa Kratochvíl, který skončil na 158.místě ze 473 hráčů.
 

I po pardubickém megafestivalu se konala řada turnajů s naší účastí. Začátkem července hrála Eva Kulovaná skvěle v uzavřeném turnaji DS Brno, kde skončila na 2.místě a splnila normu velmistryně. Na přelomu července a srpna hráli Jiří Doležal a Miroslav Horák st. open v Mladé Boleslavi. David Kaňovský hrál velmistrovský turnaj v Olomouci, na mistrovském turnaji v Olomouci uhrála Eva Kulovaná 3.normu mezinárodní mistryně a na podzimním kongresu FIDE jí bude udělen titul Mezinárodní mistryně. Vynikajícího úspěchu dosáhl na libereckém openu Pepa Kratochvíl, až 28.nasazený z 67 hráčů se vytáhl na 7.místo. V turnaji sbíral první ostruhy z vážných partií i 9-letý bratr Vít Kratochvíl.

(MIČ)